V roce 1887 byl pravděpodobně v jednom z Litoměřických restauračních zařízení založen spolek Mumpitz (Tischgesellschaft Mumpitz). Členové vlastnili malé plachetnice, na kterých plachtili po Labi a závodili mezi sebou. Již začátkem devadesátých let 19 stol. řešili problém stejných třídových lodí pro spravedlivé srovnání svých sportovních výkonů. Intenzivně se zajímali o malé scharpie pro jednoho plachtiče podle barona Julia de Katuse. Ke stavbě této flotily ale nedošlo. Později, již jako členové Litoměřického yachtclubu toho ale litovali. Vlastnili také papírovou americkou lodici jménem „AHOJ“ a říká se, že právě plachtiči z Mumpitzu přinesli do Čech námořní, dnes i vodácký pozdrav Ahoj.
Na fotografii z roku 1892 vidíme jejich skromnou klubovnu, plachetní lodě vytažené na břeh a plachtu s nápisem S.C.M. (Yacht Club Mumpitz).
Členové Mumpitzu následně zakládají v létě 1893 nový klub „Yachtclub Leitmeritz“ který zanikl po 2 sv. válce.

V roce 2012, v jednom žižkovském restauračním zařízení, obnovuje Yacht Club Mumpitz svojí činnost. Jeho členové se odvoolávají na tradice průkopníků jachtingu v Čechách. Historické dřevěné plachetnice a dřevěné motorové jachty jsou ve středu jejich zájmů. Mají ale obdbné problémy jako zakladatelé Mumpitzu! Nemají stejné lodě. A tak si plachtiči umanuli postavit novou dřevěnou loď s kterou by se mohli účastnit prestižních zahraničních třídových závodů. Vybrali si bývalou slavnou olympijskou třídu „8M“. A tak nám nezbývá nic jiného než držet palce. Je to velkolepý plán. Margis fun at bonum partibus! Ad honorem Jesu. Ahoj!

Název „Mumpitz“ se v dnešní době již moc nepoužívá. Málo kdo zná jeho význam. Je to malé strašidlo, něco jako strašák v poli. Někdy postraší, ale neubližuje.

Příspěvek byl publikován 30.06.2014