7. – 8. 9. 2013 - Pohár Vltavy

Na začátek září 2005 jsme naplánovali „Pohár Vltavy“. Regata k oslavě 70 let křtu „Vltavy“. Společenská yachtařská událost, spíš než jenom závody. Účast nás potěšila – 36 lodí, přijela i delegace z Českého Yacht Klubu a mnoho dalších hostů. Neyachtaři byli nadšení atmosférou závodu. Byl krásný podzimní slunný den. Ráno s mlhou nad jezerem a odpoledne s příjemnou teplotou i ve stínu. Neyachtaři byli velice překvapeni, jak napínavá taková regata může být. Pozorovali z břehu Velkého Víru start a cíl. První tři lodě připravili divákům opravdu nevšední podívanou! Vítr byl slabý a k odpoledni úplně lehal. Po průjezdu prvních lodí cílem lehnul a ty, které byly od „Vltavy“ vzdáleny tak asi kilometr, zůstaly na několik hodin v bezvětří stát. Nejhůř na tom byly posádky, kterým došel proviant. Na jedné lodi dokonce vznikla jakási vzpoura posádky, když všem členům „vyschlo“. „Vltava“ byla ve středu pozornosti, kroužily kolem ní stále motorové čluny. Natáčelo se a fotilo se. Nakonec se závod rozhodoval mezi „Vltavou“, „Family Lady“ (Atomoví dědci) a Pietro F. Sambinem. Tyto tři lodě se blížili, každá z trochu jiného směru, na cílovou čáru a pak se různě předjížděly a navzájem blokovaly. Asi 50 m před cílem ještě nebylo nic rozhodnuto a pořadí se měnilo! Atomoví dědci měli v plánu nám ujet, počkat před čárou a pak „Vltavě“ salutovat k vítězství a popřát tak k narozeninám. Ale k tomuto manévru nakonec vůbec nedošlo. Pro diváky opravdu zdařilý konec závodu. „Vltava“ vyhrála asi o 2 m. Oslava pak byla mohutná. Gábina nám zazpívala árie z Carmen, Jirka Vonka měl projev o Vltavě, který doplnil Jirka Hlaveš „svým vystoupením“. Vláďa Janouš přijel veteránem „Aero“, který byl vyroben ve stejném roce jako „Vltava“. Měl doprovod v historických oděvech. Ve vodě nám předvedli „Krasoplavci“ své nejnovější kreace z mistrovství světa. Závod se ujal! Následovaly další ročníky. 2009, když se „Vltava“ u Vládi opravovala a Pohár Vltavy se jel bez „Vltavy“, přijelo 36 lodí, byl hlášen silný vítr. Když jsem pozoroval opravdovou závodní náladu v yachtklubu před stratem a lodě které přijely, i závodní speciály, tak mi bylo jasné, že takto jsme to původně opravdu nemysleli. Měl to být sraz yachtařů, spíše společenská událost, jednoduchá pravidla, jen tam a zpět. Teď jsme byli součástí série Orlického poháru. Měli jsme historicky třetí nejstarší závod na Orlíku, který se jede „doplnejch“. Ten, kdo vyhraje, bude jako nejrychlejší loď vyrytý do putovního Poháru Vltavy. Opravdový závod! To potěšilo, něco takového vytvořit! A třeba se ten závod už bude jezdit stále i po nás a bude opravdu tradiční. Následující rok (2010) jsme se snažili opět naladit atmosféru výročí, protože Vltavě bylo 75 let. To se podařilo, tančilo se na terase do ranních hodin.